Viimase kliki müüt

| 18. jaan. 2021

Ostuteekonnal on mitu etappi

Turundustöö tulemusi mõõtes tuleb olla ettevaatlik, et me ei omistaks suurimat tähtsust viimasele kokkupuutepunktile, mis kliendil meiega enne ostu tegemist oli, jättes unarusse kogu eelneva teekonna. Müük võis tulla küll läbi sotsiaalmeedia või tänu otsepostitusele, kuid tihtipeale on sellele eelnenud mitmed muud kontaktid brändiga, millest inimesel endal tagantjärgi aimugi pole, kuid mis on teinud brändi tema jaoks tuntuks ja loonud ostu jaoks soodsa olukorra. Seda tasub arvesse võtta ka kliendiküsitluste tulemuste tõlgendamisel, sest vastus küsimusele “Kuidas meist kuulsite?” annab edasi vaid pisikese osa kogu ostueelsest protsessist, mis mõnikord võib olla aastate või lausa aastakümnete pikkune (nt luksusautod).

Ülikoolilinna muinasjutt

Toomas tutvub Volbriööl Mariga. Nad ajavad juttu, tantsivad ja veedavad lõbusalt aega. Nädal hiljem võtab Toomas Mariga sotsiaalmeedias ühendust, misjärel kirjutavad nad teineteisele nädalate kaupa mitmeid kordi päevas. Ühel hetkel kutsub Toomas Mari kinno romantilist filmi vaatama. Varsti pärast seda satuvad nad juhuslikult kokku ühise sõbra sünnipäeval. Märkamatult on kätte jõudnud sügis, õhtul läheb vara pimedaks ja Toomas pakub Marile, et võib teda õhtuti autoga töölt koju viia. Novembris käivad noored ühisel rabamatkal ja vahetult enne esimest adventi saabub Toomas Mari ukse taha suure südamekujulise piparkoogiga, millel on roosa glasuuriga kiri: „Palun saa minu tüdruksõbraks!“. Mari ütleb rõõmsalt jaa ja õnnelik paar tähistab koos oma esimesi ühiseid jõule.

Küsimus: Kas Marist sai Toomase pruut seetõttu, et Toomas viis talle piparkoogi? Või mängisid kõik eelpool kirjeldatud nüansid oma rolli? Kas Martin võib Toomasest õppust võttes valmistada samasuguse piparkoogi, selle tänaval esimesele ettejuhtuvale nägusale daamile ulatada ja loota samasugust edu?

Kunst imiteerib elu

Samad reeglid kehtivad ka turunduses. Igal etapil tuleb sihtrühma mõjutamiseks kasutada sobivaid meetmeid ja kanaleid, tuntust kasvatame ühtmoodi, müügi-aktivatsiooni teostame ja mõõdame aga teisiti. Üks ei saa asendada teist ja igal taktikalisel sammul on kanda oma roll.